naglowek
AktualnościStyl ŻyciaUrodaZdrowiePoradnikWizyta w ApteceZdrowie ukryte w ziołach – dobra kondycja 60+
mgr Jakub Kossowski

„Zdrowie ukryte w ziołach – dobra kondycja 60+” to tytuł wystawy otwartej w dniu 9 maja 2011 r. w łódzkim Muzeum Farmacji im. prof. J. Muszyńskiego. Zaprezentowano na niej przykłady ośmiu roślin leczniczych, wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków pomagających podtrzymać dobrą kondycję u osób po 60. roku życia.

Wystawa powstała we współpracy z Katedrą Ekofizjologii i Rozwoju Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Ziół do ekspozycji – zarówno żywe, jak i ususzone – użyczyli ojcowie bonifratrzy z Zakonu Szpitalnego im. św. Jana Bożego w Łodzi. Szkice piórkiem, przedstawiające opisywane rośliny, wykonała Elżbieta Łacina.

Leki roślinne, z wyjątkiem tych, które działają silnie, łagodnie wpływają na organizm i mogą być bezpiecznie stosowane, także przez osoby starsze. Zwłaszcza że ludzie starsi mają większe zaufanie do leków roślinnych, ponieważ pochodzą one ze źródeł naturalnych.

Na wystawie prezentowano jedynie niektóre zioła z polecanych dla osób po 60. roku życia, tylko te, które wydają się najbardziej wskazane dla tego wieku. Na ekspozycji znalazły się zatem: dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.), miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.), kozłek lekarski (Valeriana officinalis), żeń-szeń właściwy (Panax ginseng C.A. Meyer), ostropest plamisty (Silybum marianum L., Gaertn.), karczoch zwyczajny (Cynara scolymus L.), czosnek zwyczajny (Pallium sativum L.), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna Jacq.).

Na planszach wystawowych, poza opisem działania substancji aktywnych występujących w poszczególnych roślinach, zaprezentowano również struktury chemiczne każdego ze składników. Ponadto udostępnione zostały informacje dotyczące sposobów i miejsca uprawy opisywanych roślin, nie wszystkie z nich występują bowiem w naturalnym środowisku naszego kraju (np. żeń-szeń).
Każde z ziół ma inne zastosowanie, natomiast cechą wspólną prezentowanych roślin jest to, że można je przyjmować profilaktycznie w celu zapobiegania rozwojowi określonych schorzeń.
Od zarania dziejów rośliny lecznicze są ważnym składnikiem służącym do wyrobu leków. Przez wieki zioła były główną i często jedyną bronią w ręku lekarza oraz jedynym surowcem leczniczym. Mimo rozwoju chemii w XIX wieku i odkrycia złożonych procesów syntezy organicznej, nigdy całkowicie nie zrezygnowano z roślin leczniczych i medykamentów, które można z nich otrzymać.

Dzisiejszy przemysł farmaceutyczny na nowo odkrywa zasoby naturalne i rośliny lecznicze. Produkuje się z nich surowce niezbędne do wyrobu gotowych leków. Preparaty na bazie ziół wspomagają również leczenie rozmaitych schorzeń u osób powyżej 60. roku życia.

Lecznictwo ludowe, czy fitofarmacja, także nie przestało korzystać z ziół, wręcz przeciwnie – zawsze starało się podtrzymać tradycję terapeutyczną, znaną przecież od początków sztuki leczenia. Oczywiście, z biegiem lat rozszerzono zakres użytkowania oraz zwiększyła się liczba poznanych roślin leczniczych. Odkrycie właściwości nowych gatunków roślin przywożonych do Europy, szczególnie zza mórz i oceanów, oraz zastosowanie ich jako środka współdziałającego z preparatami chemicznymi bądź antybiotykami, odkrycie wartości dietetycznej roślin stosowanych w różnych kuracjach, a wreszcie takich substancji jak witaminy, substancje antybakteryjne, antywirusowe lub antyrakowe, zarówno w gatunkach znanych, jak i nowo odkrytych, przyczyniły się do odrodzenia i rozwoju ziołolecznictwa.

Na przestrzeni dziejów nigdy nie przestano interesować się roślinami leczniczymi, ich działaniem i zastosowaniem. Sami chorzy starają się zdobyć jak najwięcej informacji o użytkowaniu tych roślin, o występowaniu w nich substancji czynnych i zastosowaniu tych związków w leczeniu chorób. Surowce zielarskie przeżywają swój renesans. Wiele metod wcześniej stosowanych w leczeniu chorób jest ponownie odkrywanych w zgodzie ze współczesną wiedzą medyczną.

Należy jednak pamiętać, że nie przy każdym schorzeniu użycie leków naturalnych jest właściwe. Tylko lekarz może określić sposób postępowania oraz przepisać leki, słowem całe leczenie powinno przebiegać pod jego kontrolą.
Leki oparte na surowcach roślinnych mają jednak ogromną przewagę nad preparatami chemicznymi, gdyż występujące w nich substancje czynne znajdują się zawsze w biologicznej równowadze. Dlatego nie gromadzą się one na ogół w organizmie, a ich szkodliwe działanie jest ograniczone. Jedyny wyjątek stanowią substancje toksyczne występujące w roślinach trujących.
Dziś znów wzrasta zainteresowanie lekarzy, farmaceutów oraz pacjentów ziołami i zawartymi w nich substancjami aktywnymi, które przywracają choremu zdrowie. Przeszukiwanie świata roślinnego w celu pozyskiwania nowych substancji aktywnych biologicznie nie jest jeszcze zakończone, można zatem liczyć na kolejne odkrycia w tej dziedzinie.

Pomysłodawczynią ekspozycji jest prof. dr hab. Krystyna Janas, kierownik Katedry Ekofizjologii i Rozwoju Roślin Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Wystawę można oglądać w Muzeum Farmacji przy pl. Wolności 2 w Łodzi do 26 września br. Serdecznie zapraszamy!


projekt strony - rokart