naglowek
AktualnościStyl ŻyciaUrodaZdrowiePoradnikWizyta w ApteceApteki najmilsze z najmilszych
Anna Garlińska

19 września w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i dyplomów właścicielom aptek, które zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie „Najmilsza Apteka ze znakiem Apteki Dbam o Zdrowie”.

Tytuł „Najmilszej Apteki ze znakiem Apteki Dbam o Zdrowie” to wyjątkowe wyróżnienie, przyznawane jest bowiem przez pacjentów. W specjalnym głosowaniu to właśnie pacjenci wybrali 15 ich zdaniem Najmilszych Aptek uczestniczących w ogólnopolskim programie Apteki Dbam o Zdrowie. Konkurs został zorganizowany przez Polską Grupę Farmaceutyczną, twórcę programu Apteki Dbam o Zdrowie oraz magazyn o zdrowiu „VITA”. Na finałową galę konkursu do warszawskiej Villi Foksal przyjechali właściciele zwycięskich aptek z całej Polski oraz zaproszeni goście: farmaceuci, pacjenci aptek, którzy wzięli udział w głosowaniu, i przedstawiciele Polskiej Grupy Farmaceutycznej. Galę poprowadziła znana prezenterka telewizyjna Iwona Schymalla. Uroczystego wręczenia nagród dokonali: Zbigniew Molenda – wiceprezes Zarządu Polskiej Grupy Farmaceutycznej, Ewa Mierzejewska – redaktor naczelna magazynu o zdrowiu „VITA” oraz Jarosław Podczaski – dyrektor ds. sprzedaży Aptek Dbam o Zdrowie.
Każda z osób odbierających nagrody w kilku słowach przekazała nam jak bardzo jest zaangażowana w swoją pracę i jak ważna jest dla niej ta nagroda.
„Dla nas to przede wszystkim ogromne zaskoczenie i zaszczyt móc otrzymać takie wyróżnienie. Szczególne podziękowania należą się pacjentom, którzy zagłosowali na naszą aptekę. Tego sukcesu nie byłoby bez pacjentów, dla których zawsze staramy się znaleźć czas – na to, by ich wysłuchać, doradzić w wyborze leków, czy wesprzeć duchowo w trudnych chwilach choroby. Natomiast co do programu Apteki Dbam o Zdrowie, to daje on naszej aptece prestiż i mam nadzieję, że będzie procentował w dalszej przyszłości” – powiedziała magister Alicja Bekier z Najmilszej Apteki z Malborka przy ul. Słowackiego 2.
„Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni wyróżnieniem w konkursie na Najmilszą Aptekę. Warto podkreślić, że zostaliśmy nagrodzeni spośród wielu aptek z całej Polski, co dodatkowo nobilituje. Staramy się traktować pacjentów jak rodzinę – dla nas pacjent jest czymś więcej niż tylko klientem. Nasza apteka liczy sobie 300 lat i już od kilku pokoleń postępujemy według reguł braci zakonu miłosiernych, gdzie każdy człowiek jest traktowany indywidualnie. Udział w programie to dla naszych pacjentów wartość dodatkowa – dostają kartę uczestnika programu, na którą mogą zbierać punkty, jak również bezpłatną gazetkę o zdrowiu, z której mogą się dowiedzieć o aktualnych cenach leków oraz ich zastosowaniu. Dzięki programowi mamy więcej stałych pacjentów” – powiedziała magister Małgorzata Biesuk z Apteki „U Miłosiernych” z Cieszyna.
„Tytuł Najmilszej Apteki jest dla nas czymś więcej niż tylko nagrodą – jest to również miły dowód na to, że nasi pacjenci doceniają to, co dla nich robimy. Przy okazji chciałam też powiedzieć, że jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z PGF i dziękujemy za zorganizowanie konkursu, dzięki któremu mogliśmy przekonać się, że nasza ciężka, codzienna praca w aptece cieszy się uznaniem w oczach pacjentów” – powiedziała magister Janina Ładysz z Apteki „Na Skarpie” w Bydgoszczy.
Po części oficjalnej goście mieli okazję wymienić poglądy o aktualnej sytuacji w branży farmaceutycznej w Polsce, a także podzielić się opiniami na temat obecnej roli farmaceutów. Ewa Mierzejewska – redaktor naczelna magazynu o zdrowiu „VITA”, podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami o tym, jak ważną sprawą w naszym codziennym życiu jest dostęp do leków. „Kilkanaście lat temu, w czasie kiedy rozpadał się Związek Radziecki, a odradzała Rosja, wyjechałam z narzeczonym, a obecnie mężem, na sylwestra do Petersburga. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że tuż po przybyciu na miejsce mój narzeczony zachorował. Biegając po całym mieście, bezskutecznie próbowałam zdobyć jakikolwiek lek na przeziębienie, nie udało się. We wszystkich aptekach półki były absolutnie puste, nie było dosłownie nic. W ostatniej aptece, do jakiej dotarłam, udało mi się kupić ...termometr, dzięki czemu przekonałam się jedynie, że mój narzeczony ma bardzo wysoką gorączkę. Właśnie wtedy zdałam sobie sprawę z tego, jak ważny dla naszego zdrowia jest dostęp do leków, czyli do dobrze zaopatrzonej apteki” – powiedziała Ewa Mierzejewska.
W programie Apteki Dbam o Zdrowie zrzeszonych jest około 1500 aptek. Są wśród nich apteki z wieloletnimi, a nawet wiekowymi tradycjami, ale są też placówki nowe, które dopiero pracują na zaufanie swoich pacjentów i korzystają przy tym ze wsparcia programu Polskiej Grupy Farmaceutycznej.
„Poprzez ten konkurs chcieliśmy dać pacjentom aptek możliwość docenienia trudnej i odpowiedzialnej pracy farmaceutów, którzy na co dzień służą im radą i pomocą. Apteki Dbam o Zdrowie to dostępne dla wszystkich placówki ochrony zdrowia, w których realizowane są idee wszechstronnej opieki farmaceutycznej, a więc dostęp do największej na rynku oferty leków oraz fachowej i rzetelnej porady farmaceutycznej” – podsumował wiceprezes PGF Zbigniew Molenda.

A oto kilka przykładów, jak pacjenci uzasadniali swój wybór:
„Tu mili fachowcy dobrze Ci doradzą; Nie tylko choremu pomocną dłoń podadzą.W tej aptece szczery uśmiech zawsze jest.To najmilsza apteka – każdy o tym wie!”

„Moja apteka to fachowa porada, uczynność i zaangażowanie w pracę wykonywaną przez najmilszych aptekarzy”.

„Najmilsza Apteka to miejsce, gdzie widoczna jest troska o pacjenta i jego zdrowie. W mojej aptece zawsze spotykam się z życzliwością, pogodą ducha, a przede wszystkim z dobrą radą mojego farmaceuty.”


Wykaz nagrodzonych aptek:

 1. 1. W woj. małopolskim
  – Apteka Prywatna, ul. Matejki 39 w Trzebini;
 2. W woj. mazowieckim
  – Apteka, ul. Warszawska 180 w Mińsku Mazowieckim;
 3. W Warszawie
  – Apteka „Przy Domaniewskiej”, ul. Domaniewska 22A w Warszawie;
 4. W woj. podlaskim
  – Apteka, ul. Dmowskiego 1C w Łomży;
 5. W woj. kujawsko-pomorskim
  – Apteka „Na Skarpie”, ul. Grzymały Siedleckiego 10 w Bydgoszczy;
 6. W woj. śląskim
  – Apteka „U Miłosiernych”, plac ks. Londzina 1 w Cieszynie;
 7. W woj. lubelskim
  – Apteka Prywatna, ul. Wólka Lubelska 17C w Lublinie;
 8. W woj. łódzkim – Apteka, ul. Poniatowskiego 3
  w Czarnocinie;
 9. W woj. lubuskim
  – Apteka „Mandragora”, ul. Kopernika 16 w Lubsku;
 10. W woj. zachodniopomorskim
  – Apteka „Barwicka”, plac Wolności 1 w Barwicach;
 11. W woj. warmińsko-mazurskim
  – Apteka, ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie;
 12. W woj. wielkopolskim
  – Apteka „Familijna”, ul. Kościelna 3 w Koninie;
 13. W woj. opolskim
  – Apteka mgr Sandomierskiej, ul. Kolejowa 2A w Nysie;
 14. W woj. pomorskim
  – Apteka, ul. Słowackiego 2 w Malborku;
 15. W woj. dolnośląskim
  – Apteka „Bankowa”, ul. Solna 1 w Jeleniej Górze.


projekt strony - rokart