naglowek
AktualnościStyl ŻyciaUrodaZdrowiePoradnikWizyta w ApteceZapalenie zatok
lek. med. Ewa Pakuła

Zapalenie zatok przynosowych jako powikłanie infekcji górnych dróg oddechowych zdarza się dość często – może rozwijać się u około pięciu procent chorych z katarem czy innymi objawami zakażenia nosogardła. Zapaleniu zatok towarzyszy silny ból, dlatego warto jak najszybciej przystąpić do leczenia.

Kataralny obrzęk błony śluzowej nosa, a także alergia, czy nieprawidłowości w budowie anatomicznej zatok przynosowych usposabiają do zaburzenia drenażu i wentylacji zatok oraz upośledzenia czynności komórek rzęskowych oczyszczających zatoki, co powoduje zaleganie w zatokach śluzu, który jest doskonałą pożywką dla bakterii i w konsekwencji sprzyja rozwojowi zakażenia i stanu zapalnego w zatokach.
Zapalenie zatok można podejrzewać, kiedy objawy infekcji górnych dróg oddechowych utrzymują się przez co najmniej 7 dni i obejmują:
 1. tępy ból głowy w okolicy czoła lub nosa nasilający pod wpływem zmiany pozycji ciała (zwłaszcza podczas pochylania głowy do dołu),
 2. uczucie pełności w nosie,
 3. spływanie wydzieliny z nosa do gardła,
 4. gorączkę,
 5. ból zębów bez przyczyny stomatologicznej,
 6. małą skuteczność leków miejscowo obkurczających naczynia krwionośne błony śluzowej nosa.


Trzy typy zapalenia zatok

Wyróżniamy trzy typy zapalenia zatok:
 1. Ostre zapalenie zatok przynosowych, które zaczyna się nagle jako powikłanie zakażenia górnych dróg oddechowych z towarzyszeniem w/w objawów, a po wyleczeniu nie pozostawia trwałych zmian w błonie zatok.
 2. Nawracające ostre zapalenie zatok przynosowych, które objawia się częstymi nawrotami ostrego zapalenia zatok.
 3. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych rozwijające się w przebiegu nieleczonego lub niewłaściwie leczonego ostrego zapalenia zatok. Objawy są mniej nasilone, natomiast w obrębie błony śluzowej zatok pojawiają się trwałe zmiany chorobowe.


Leczenie zapalenia zatok

Najbardziej dokuczliwym objawem zapalenia zatok jest ból, który odczuwa ponad 75 procent chorych i który wraz z innymi objawami choroby zdecydowanie pogarsza im jakość życia powodując: uczucie zmęczenia, wyczerpanie, trudności w koncentracji, absencję chorobową czy spadek wydajności. Dlatego niezmiernie ważne jest skuteczne leczenie zapalenia zatok już od pierwszych dni choroby. Zazwyczaj chorzy kierują swe kroki najpierw do apteki, szukając u magistra farmacji pomocy i fachowej porady. Zorientowany w objawach zapalenia zatok farmaceuta już po krótkiej rozmowie z pacjentem może polecić mu odpowiedni specyfik. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się preparaty złożone, zawierające kilka składników łagodzących różne objawy infekcyjne. W przypadku zapalenia zatok optymalny preparat zawiera w swoim składzie lek przeciwbólowy znoszący dokuczliwy ból głowy np. paracetamol i lek obkurczający naczynia obrzękniętej błony śluzowej, co udrażnia zatkany nos i zatoki np. fenylefrynę. Paracetamol nie podrażnia żołądka i może być stosowany przez osoby z chorobą wrzodową, a także z uczuleniem na niesteroidowe leki przeciwzapalne i zażywających doustne leki przeciwzakrzepowe. Oczywiście kurację preparatem wieloskładnikowym należy wspomóc odpowiednim postępowaniem w warunkach domowych. Zgodnie z zaleceniami ICSI (Institute for Clinical Systems Improvement) osobom cierpiącym na zapalenie zatok farmaceuta może zalecić:
 1. Wypijanie zwiększonej ilości płynów (6-10 szklanek dziennie) w celu rozrzedzania wydzieliny w zatokach.
 2. Codzienny gorący prysznic lub zainstalowanie w domu nawilżacza powietrza.
 3. Stosowanie ciepłego okładu na twarz, którym może być ogrzany ręcznik, butelka lub termofor z gorącą wodą lub specjalny okład żelowy, stosowane
 4. lub więcej razy dziennie przez 5-10 min.
 5. Przemywanie nosa roztworem soli fizjologicznej, dostępnym bez recepty w każdej aptece.
 6. Unikanie palenia papierosów i bardzo zimnego lub bardzo suchego powietrza, ponieważ czynniki te podrażniają błonę śluzową nosa i zatok, nasilając objawy chorobowe.

Niezależnie od tych zaleceń i zażywania preparatu wieloskładnikowego, warto każdemu choremu uświadomić konieczność zgłoszenia się do lekarza celem potwierdzenia diagnozy i ustalenia dalszego leczenia.


projekt strony - rokart